Szijjártó Péter: Megkezdődött Paks 2 reaktortartályának gyártása Szentpéterváron - videó

SzijjártóPéter
Fotó: MTI/Lakatos Péter
Vágólapra másolva!
A paksi bővítéshez szükséges két nagy tömegű nukleáris berendezés egyike, a zóna-olvadékcsapda már elkészült, és mostanra a reaktortartálynak is megkezdődött a gyártása Szentpéterváron, ami igazi mérföldkő a paksi bővítés szempontjából - jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
Vágólapra másolva!

A tárcavezető a cseh kollégájával, Jan Lipavskyval közös sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre reagálva arról számolt be, hogy a két legkritikusabb elem közül a zóna-olvadékcsapda már elkészült, amit az előzetes várakozásokat felülmúlva, már a nyáron Magyarországra szállítanak.

Maga a művelet nem lesz egyszerű, mivel a berendezés tömege tizenhat darab Airbus-utasszállítóéval egyezik meg

-ismertette a miniszter.

Emellett jó hírnek, a paksi bővítés szempontjából igazi mérföldkőnek nevezte, hogy a tegnapi napon a másik hosszú gyártási idejű nukleáris berendezés, a reaktortartály készítése is megkezdődött Szentpéterváron. A Paks II. Atomerőmű fővállalkozója, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern mérnöki divíziójához tartozó ASZE Mérnöki Vállalat ma a világ első számú atomerőmű építője.

A reaktortartály az atomerőmű azon része, ahol maga a láncreakció lezajlik, tehát a szíve az erőműnek, és Európa egyik legnagyobb automatizált kovácsüzemében, Szentpéterváron tegnap el is kezdődött a gyártás

- mondta.

A Paks II. Atomerőmű látványterve. Forrás: Paks II. Atomerőmű Zrt.
A Paks II. Atomerőmű látványterve. Forrás: Paks II. Atomerőmű Zrt.

Ez hatalmas eszköz, 11 méter magas, 4,5 méter az átmérője, a falvastagsága 30 cm és 330 tonnás lesz a tömege, 600 tonna az öntvények tömege, tehát óriási munka. 12 ezer tonna nyomás alatt formálódik maga az eszköz, 60 évig minimum működőképesnek kell lennie 330 Celsius-fokban és 162 bar nyomás alatt - tette hozzá Szijjártó Péter.

A miniszter szerint ez is tanúsítja, hogy a munkálatok menetrend szerint haladnak a paksi beruházással annak érdekében, hogy a következő évtized elején mindkét új blokkot a hálózatra lehessen kapcsolni.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Szijjártó Péter februárban telefonon tárgyalt Alekszej Lihacsovval, az orosz Roszatom vezérigazgatójával, akivel áttekintették a paksi bővítés állását, ahogy rendszeresen teszik, hogy minél előbb át lehessen adni a beruházást. Ennek kapcsán tudatta, hogy az építkezés ütemesen és zavartalanul folyik, tavaly év végén lezárult a 2,7 kilométernyi résfalazás, most a talajszilárdítási munkálatok zajlanak, amelyek nagyon fontosak a leendő erőmű biztonsága szempontjából.

A Paks II. Atomerőmű látványterve a jelenlegi atomerőmű mellett Forrás: Paks II. Atomerőmű Zrt.
A Paks II. Atomerőmű látványterve a jelenlegi atomerőmű mellett.
Fotó: Paks II. Atomerőmű Zrt.

Aláhúzta: Ezzel Magyarország hatalmas lépést fog tenni az energiaellátásának biztonsága terén.

Ahogy arról korábban is írtunk, áprilisban Szijjártó Péter elmondta, hogy a kormány és a helyiek számára is rendkívül fontos a paksi bővítés során a kiszámíthatóság és a stabilitás, így nagy segítség lenne, ha a jövőben is a jelenlegi városvezetéssel lehetne együtt dolgozni

Kapcsolódó cikkek: